Jste vzhúru? Vstávat! Jde se na borůvky! Za půl hodiny opravdu vyrazili. Vůdcem borůvkářú byl Vojta. Neůnavně vyhledával neschůdné stráně, kde zústaly ostrůvky neočesaných borúvkových keříků. Bylo úmorné vedro a začátek borúvkové výpravy byl neůspěšný. Jana si stěžovala,jak je trhání ůnavné. Někdo z chlapců však zatoužil po míse vdolků s borůvkovými povidly. To bylo důležité. Závody borúvkářú začaly. Trhali borúvky do malých hrnků a sypali je do kbelíkú ve stínu. Aby se zabránilo sporúm o počet nasbíraných hrnečkú, zůstala u kbelíků Julinka. Byla úzkostlivě pozorná a neůplatná. Plnila ůkol rozhodčího celkem ůspěšně. Kdo pomýšlel na stupně vítězú, musel neúnavně trhat, nesměl od keříkú borúvčí ani hlavu zvednout. Dlouho byla nejúspěšnější Julinčina sestra, ale pak na její rekord zaútočil Vojta a zvítězil. Podle H. Šmahelové